Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
ÜDVÖZÖLJÜK
Köszönöm, hogy érdeklődéseddel tünteted ki a Roma Polgári Tömörülés munkáját. Politikusként a rendszerváltás óta vagyok aktív tagja a roma közéletnek, 2007 márciusa óta pedig a Fővárosi Cigány Önkormányzat elnökeként képviselem a főváros nagyjából 150-200 000 fős roma lakosságát. Új irányvonalat, változást hirdetek.
Hm... Ez érdekel!
MAGAZIN
Dancs Évi
2021.05.05.
A Roma Polgári Tömörülés azért készítette ezt a kis filmet, hogy bemutassa azokat a roma származású embereket, akik a hétköznapok során teszik mindennap a dolgukat. Ők azok az emberek, akik hétköznapi, esetenként kevéssé megbecsült foglalkozásukkal hozzájárulnak ahhoz, hogy kényelmesebb, vagy szebb és jobb legyen az életünk.

Ebben a portérfilmben Dancs Évát mutatjuk be, aki fodrászként dolgozik.



Ez a film az Európai Unió Alapvető- és Állampolgári Jogok Programjának támogatásával jött létre. Ennek a filmnek a tartalmáért kizárólag a Roma Polgári Tömörülés a felelős. Nem tekinthető az Európai Bizottság véleményének.
Hm... Ez érdekel!
AKTUALITÁSOK
Álláshirdetés - trolibuszbuszvezető
2021.11.02.
Trolibuszvezető munkalehetőség!

cég: BKV Zrt.

munkavégzés helye: Budapest

feltétel: betöltött 21. életév, „TR” kategóriás jogosítvány, egészségügyi alkalmasság (102-es kód), PÁV II. vizsga, GKI igazolvány (ennek hiányában 1 éves tanulmányi szerződéssel megszerezhető)

Amennyiben a jelentkező nem rendelkezik „TR” kategóriás jogosítvánnyal, csak „C, vagy D” kategóriával a munkaadó vállalja a betanítást. A betanítás idejére a fizetés biztosított (1400 Ft/óra bruttó bér napi 7 órában).

alapbér: bruttó 1779 Ft/óra

vidéki munkavállalók részére ingyenes munkásszálló

további juttatások: éves cafetéria, utazási igazolvány családtag részére, kollektív szerződés szerinti további juttatások.

További részletek, jelentkezés: trolibuszvezető állás.
Hm... Ez érdekel!
Álláshirdetés - autóbuszvezető
2021.11.02.
Autóbuszvezető munkalehetőség!

cég: BKV Zrt.

munkavégzés helye: Budapest

feltétel: betöltött 21. életév, „D” kategóriás jogosítvány, egészségügyi alkalmasság (102-es kód), PÁV II. vizsga, GKI igazolvány (ennek hiányában 1 éves tanulmányi szerződéssel megszerezhető)

Amennyiben a jelentkező nem rendelkezik „D” kategóriás jogosítvánnyal, csak „C” kategóriával a munkaadó vállalja a betanítást. A betanítás idejére a fizetés biztosított (1400 Ft/óra bruttó bér napi 7 órában).

alapbér: bruttó 1779 Ft/óra

vidéki munkavállalók részére ingyenes munkásszálló

további juttatások: éves cafetéria, utazási igazolvány családtag részére, kollektív szerződés szerinti további juttatások.

További részletek, jelentkezés: autóbuszvezető állás.
Hm... Ez érdekel!
 
KÖZÖS JÖVŐ: KISFILMEK
„Csak együtt mehetünk tovább…”
Makai István elnök gondolatai
 
Együtt…
Molnár Ferenc Caramel mesél
   
„Óriási a média és a közösség felelőssége…”
Fátyol Zsuzsanna, Hégető Honorka és Tolerancia-díjas újságíró
 
„Békében és egyetértésben egy építkezést el kell indítani…”
Virág Endre, vállalkozó véleménye
RPT ESEMÉNYEK
Álláshirdetés Villamosvezető Tanuló
2021.12.01.
Villamosvezető-tanuló munkalehetőség!

cég: BKV Zrt.

munkavégzés helye: Budapest

feltétel: betöltött 20. életév, 8 általános iskolai végzettség, szakmai orvosi és alkalmassági vizsgálat (erre a BKV. küldi a jelentkezőt) büntetlenséget igazoló érvényes hatósági erkölcsi igazolvány

bérezés: tanfolyam elméleti képzés idejére: bruttó 212.800 Ft, gyakorlati részre: bruttó 258.400 Ft

vidéki munkavállalók részére ingyenes munkásszálló

további juttatások: éves cafetéria, utazási igazolvány családtag részére, kollektív szerződés szerinti további juttatások.

További részletek, jelentkezés: További részletek, jelentkezés: villamoszvezető állás.
Hm... Ez érdekel!
 
Webmesterünk a közös jövő!
Címünk: 1073 Budapest, Barcsay u. 11. Tel.: (06-1) 789-0517 Fax: (06-1) 789-0518
E-mail címünk: info@rptinfo.hu
 
English
Cigány közösségek Magyarországon
2010.04.07. A A A
A magyarországi romáknak nyelvi és történeti szempontból, valamint önmaguk meghatározása szerint hat nagy csoportja különböztethető meg. A hat csoport közül három, a magyarcigányok, az oláhcigányok és a beások nagyobb létszámban élnek Magyarországon, míg három kisebb csoport, a kárpáti cigányok, a szintók és a román cigányok csupán néhány száz, illetve egy-két ezer tagot számlálnak.

A romungrók: a magyarcigányok és a kárpáti cigányok
A Kárpát-medence legrégebbi cigány népcsoportjai. Két alcsoportjuk a magyarcigányok és a kárpáti cigányok. A magyarcigányok csoportjába tartozik a magyarországi romák többsége, kb. kétharmada. A magyarcigányok magyar anyanyelvűek, bár vannak közöttük, akik őseik nyelvét is beszélik. Csoportjuk a kárpáti cigányoktól, a hagyományos magyarországi cigányoktól (roma nyelvű romungrók) származik. A magyarcigányok jellemző hagyományos mestersége a cigányzenekarokban való zenélés („muzsikus cigányok”). A másik jellemző hagyományos foglalkozásuk a régiség-, ékszer- és használtcikk-kereskedelem (például régiségüzletek). A magyarcigányság a 18. században alakult ki, amikor a romungrókat Mária Terézia igyekezett erőteljes törvényi szabályozással letelepíteni - részleges sikerrel. A romungrók többsége áttért a magyar nyelv használatára, azonban eredeti nyelvük számos szavát megőrizték, ami hatással volt a magyarokra is. A magyarcigányok ma Magyarország szinte minden jelentősebb településén élnek, jórészt integrálódva a magyar társadalomba. A Kárpát-medence több más magyarlakta vidékén (Szlovákia, Székelyföld) is laknak.

A kárpáti cigányok vagy roma nyelvű romungrók, ősi nevükön paibánók, a legrégebben Magyarországon élő hagyományos roma csoport, őseik a 15. században érkeztek. A mai kárpáti cigányok a régi magyarországi romáknak attól a részétől származnak, akik megőrizték a roma nyelvet. A másik részük a 18. században a magyar nyelvre tért át (magyarcigányok). A kárpáti cigányok önmagukra a romungrók („magyar romák”) megnevezést használják. A kárpáti cigányok nagyobb hányada ma Szlovákia és Csehország, valamint a délszláv országok területén él. Magyarországon csak néhány közösségük található Nógrád megyében, Budapest környékén (Piliscsaba, Csobánka) és a Dunántúl egyes településein. Hagyományos mesterségük szerint főleg muzsikusok, szegkovácsok és vályogvetők voltak. A „kárpáti cigányok” nevet a 19. század végén kezdték használni a nyelvészek először csak a felvidéki romungrókra, így különböztetve meg őket a dunántúli és délvidéki romungróktól.

Az oláhcigányok
Az oláhcigányok a XIX. században érkeztek hazánkba, és tíz-tizenkét egymástól kulturálisan és nyelvjárásváltozat szerint is elkülönülő csoportjuk van. Ilyenek például a lovárik vagy a csurárik. Ezek a csoportok hagyományosan egy-egy mesterség művelőit is jelentették: a lovárik lókereskedelemmel foglalkoztak, a csurárik pedig rostakészítők voltak. Az "oláhcigány" kifejezés inkább a történeti és nyelvi rokonság alapján használt összefoglaló név, ugyanis ezek a roma csoportok Havasalföld román ("oláh") fejedelemsége irányából érkeztek Magyarországra a 19. században, és a roma nyelv különböző oláhcigány nyelvjárásait beszélik. Oláhcigányok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Dél-Alföldön, a Duna-Tisza közén, illetve a Dunántúlon Győr-Moson-Sopron megyében élnek.

A szintók
A szintók mind kulturálisan, mind nyelvi szempontból is nagyon közel állnak a kárpáti cigányokhoz. A szinti nyelvjárást beszélik, amely a cigány nyelv kárpáti cigány dialektusának egy változata. A romungró nyelvjárástól abban különbözik, hogy számos német eredetű szót és németes nyelvtani elemet használ. A csoport tagjai önmagukat szintónak (sinto) vagy szintó romának (sinto rom) nevezik. A szintók általában ideiglenesen fordulnak meg Magyarországon, mint vándorcirkuszosok, valójában ugyanis egyes nyugat-európai országok (például Németország, Olaszország) állampolgárai. Lakhelyüket elsősorban a lakókocsik jelentik, amelyekben utaznak. Egy kisebb csoportjuk a II. világháború után megtelepült Magyarországon. Ők körhintás, céllövöldés mutatványosokként járják az országot.

A beások
A beások a XX. század elején vándoroltak be, anyanyelvük egy archaikus román dialektus. Önmagukat beásnak vagy cigánynak nevezik, a roma megjelölést általában kifejezetten elutasítják. Fő foglalkozásuk a famegmunkálás (fakanál, teknő stb. készítése) volt. A hagyományos mesterségek kiszorulása óta többnyire mezőgazdasági segédmunkások lettek, illetve a férfiak jellemzően az építőiparban dolgoznak.

A román cigányok
A magyarországi román cigányok kis lélekszámú csoport, akik a román határ mentén, néhány románok lakta faluban (például Méhkerék) élnek. Anyanyelvük a román köznyelv (szemben a beások archaikus nyelvjárásával). Rajtuk kívül gyakran jönnek át román cigányok Romániából is Magyarországra. Közülük kerülnek ki a magyarországi városokban kolduló roma asszonyok és gyerekek; a férfiak különböző portékákkal próbálnak házalni. Önmagukat általában románoknak mondják.

A Gábor-cigányok
A Gábor-cigányok, más néven kalapos gáborok Erdély szerte élnek, de megtalálhatóak a Nyárád menti falvakban is. Elnevezésüket állítólag Bethlen Gábor fejedelmünktől kapták. Ismertetőjegyeik a férfiaknál a széles karimájú fekete kalap és hatalmas bajusz, a nőknél pedig a földig érő, színes, rakott szoknya, két copfba fonott haj, szalaggal. Egyaránt beszélnek magyarul, románul és cigányul is. Hagyományaikat hűen őrzik, házasságot is csak Gábor-cigánnyal kötnek. Általában jómódban élnek, jellegzetes foglalkozásuk a tetőfedés és egyéb bádogos munkák, napjainkban inkább kereskedelemmel foglalkoznak. Sokat utaznak, azonban a jelentős társadalmi eseményekre hazatérnek. Vallásukat tekintve, többségben adventisták.

forrás: wikipedia.hu
További cikkek
Álláshirdetés - Titkárnői állás
Új Irodába Költözik a Roma Polgári Tömörülés
Esélyegyenlőségi Tervet készítünk
Konzultacio 2019
Emlékezzünk a Romák ellen elkövetett gyilkosságokra
Összes cikk megtekintése